Rajd Dakar 2021

Dakar 2021 to jedna z niewielu imprez sportowych, która nie jest odwoływana ani przenoszona podczas pandemii. Bunasta już drugi rok z rzędu będzie wspierać załogę Agrorodeo w wyścigu, dlatego w tym roku uznaliśmy, że warto zaoferować emocje i radość z nadchodzącego wydarzenia szerszemu gronu. Aby uatrakcyjnić oglądanie rajdu, BUNASTA ogłasza ZAKŁADY BUKMACHERSKIE! Uczestnictwo jest bardzo łatwe i naprawdę warto się przyłączyć - czekają na Ciebie cenne nagrody: NAJNOWSZY IPHONE 12, IPHONE 12 MINI i dodatkowo każdego dnia możliwość wygrania jednego z 12 smartwatchy!

Do gry wybrano 4 drużyny: Agrorodeo - zespół wspierany przez Bunastę, któremu życzymy powodzenia i wierzymy w jego potencjał. Maz i Kamaz Master to prawdopodobnie najbardziej znane drużyny z Rosji i Białorusi.Śledzenie ich będzie naprawdę interesujące, zwłaszcza że kategoria ciężarówek zawsze dostarcza ciekawych niespodzianek.
Orlen Team z Jakubem Przygońskim to według samego Kuby niezwykle ambitna załoga. Sam Kuba ma nadzieję wejść w tym roku do historii Dakaru i być pierwszym Polakiem, który podbije ruchome piaski Arabii Saudyjskiej i wywalczy 1. miejsce.
Codziennie od 3 stycznia do końca rajdu Dakar znajdziesz na tej stronie aktualności i nazwiska zwycięzców codziennych zakładów bukmacherskich!

WAŻNA WIADOMOŚĆ! Z powodu awarii samochodu zespół AGRORODEO (Vajdotas Žala i Paulo Fiuza) został zmuszony do wycofania się z wyścigu. Wspieramy tę drużynę i jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego zespołu. Z niecierpliwością będziemy wyczekiwać ich kolejnych startów.

5d354-0744b914a3592ba48c7633fcea94816c.jpg
Zasady zakładów bukmacherskich

1. Na stronie www.bunasta.eu/dakarpl wytypuj kolejność 4 drużyn na każdym etapie od 3 do 15 stycznia. Możesz typować codziennie do godz. 6:00.
2. Do dnia 7 stycznia na stronie www.bunasta.eu/dakarpl wytypuj kolejność 4 drużyn w KLASYFIKACJI GENERALNEJ.

Uwaga! Od 3 etapu Rajdu wyniki zespołu AGRORODEO nie będą liczone, gdyż zespół po 2 etapie odpadł z wyścigów. Ich wyniki nie będą również wliczane do klasyfikacji generalnej.


3. Zwycięzca każdego etapu zostanie ogłoszony na naszej stronie internetowej następnego dnia. Klasyfikacja generalna, a także nazwisko osoby, która była najbardziej aktywna oraz osoby najdokładniej typującej kolejność zostaną podane po zakończeniu rajdu. Wyniki zostaną ogłoszone 18 stycznia.
Na zwycięzców czekają fantastyczne nagrody!
Codziennie będziemy losować smartwatche, które pomogą monitorować aktywność fizyczną i zaplanować czas w 2021 roku. Nagrody te trafią do tych, którzy najdokładniej wytypują wyniki dziennego etapu.
Nowy iPhone 12 mini wygra ten, kto najdokładniej wytypuje wyniki naszych 4 wybranych drużyn w klasyfikacji generalnej!
A osoba, która codziennie aktywnie uczestniczyła i typowała najdokładniej, wygra najnowszego iPhone'a 12.
*Pracownicy Bunasta nie są uprawnieni do ubiegania się o nagrody. Jeśli kilka osób wytypuje wyniki jednakowo, zwycięzca zostanie wybrany w drodze losowania.

Loteria – kliknij i wytypuj!

Wynik

Drużyna

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Overall

Agrorodeo 325

36

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

MAZ 505

17

4

6

 3

 2

 5

 4

 4

 8

 8

 3

 4

 6

Kamaz-Master 500

21

11

5

 2

 7

 6

 5

 3

 5

 5

 6

 6

 7

Orlen team 307

7

8

11

 5

 10

 5

 5

 6

 24

 5

 9

 6

 4

Typuj do 7 stycznia do godz. 6.00 i wygraj iPhone’a 12 mini:

OVERALL (klasyfikacja generalna) zwycięzca - Mindaugas Bivainis

Typuj codziennie:

 • 1 ETAP zwycięzca - Rytis Baranauskas
 • 2 ETAP zwycięzca – Tomas Čekanavičius
 • 3 ETAP zwycięzca– Justina Krauklytė
 • 4 ETAP zwycięzca - Žygimantas Kondratavičius
 • 5 ETAP zwycięzca - Danguolė Paliulienė
 • 6 ETAP zwycięzca - Edgar Leščevič
 • 7 ETAP zwycięzca - Konstantin Avdevich
 • 8 ETAP zwycięzca -  Martynas Černius
 • 9 ETAP zwycięzca - Šarūnas Dambrauskas
 • 10 ETAP zwycięzca - Jovita Danienė
 • 11  ETAP zwycięzca - Auksė Kondratavičienė
 • 12 ETAP zwycięzca - Aivaras Jakaitis

Total zwycięzca - Vytautas Skendelis

AGRORODEO (LT) 325 Vaidotas Žala i Paulo Fiuza

To już szósty Dakar dla tego zespołu i drugi rok, w którym wspiera go Bunasta. W ubiegłym roku Vaidotas został nazwany nieoczekiwaną sensacją, kiedy w pierwszym etapie z ówczesnym pilotem A. Jurgelėnasem wyprzedzili wszystkich rywali i zajęli pierwsze miejsce. Na kolejnych etapach wyprzedziło ich kilku rywali, ale zdołali utrzymać się w TOP15 aż do ostatniego etapu, kiedy samochód doznał poważnej awarii. Na szczęście awaria została usunięta i dojechali do mety, choć stracili dużo czasu i w końcowej klasyfikacji uplasowali się na 26. miejscu. W tym roku Dakar będzie dla tego zespołu zupełnie inny – z powodu kontuzji kręgosłupa jego wieloletni kolega S. Jurgelėnas ustępuje miejsca Portugalczykowi Paulo Fiuza. To wyjątkowo doświadczony zawodnik, a w rajdzie Dakar pojedzie po raz dwunasty. Chociaż Vaidotas twierdzi, że potrzeba trochę czasu, aby obaj działali jak jeden zespół, to wierzy, że mogą osiągnąć dobre wyniki.

Przygody załogi można śledzić bezpośrednio pod adresem: https://www.dakar.com/en/competitor/325

Niestety już na 2 etapie litewska załoga "Agrorodeo" pod wodzą Vajdotasa Žali i Paulo Fiuza została zmuszona do wycofania się z wyścigu. Przyczyną była awaria samochodu. Silnik nie wytrzymał tak nerwowego startu. Wielka szkoda, że zespół tak szybko odpadł z wyścigów, chociaż Vajdotas Žali udowodnił, że czuje się bardzo dobrze na pozycji lidera. Bardzo nam przykro, że litewski zespół nie będzie w stanie kontynuować rajdu, jednak jesteśmy dumni, że jesteśmy jego częścią. Przed nami jeszcze cały rok, podczas którego możemy odpowiednio przygotować się i ponownie stanąć do wyścigu w Rajdzie Dakar 2022.

Orlen Team (PL) 307 Jakub Przygoński & Timo Gottschalk

Jakub Przygoński "Kuba" to prawdziwy wyjadacz w rajdach Dakar. To będzie jego 12 rajd Dakar w życiu. Kuba, doświadczony sportowiec, w rajdzie Dakar przez pierwsze sześć lat startował w klasie motocykle, a od 2016 roku w kategorii samochody. Rozczarowani zeszłorocznym wynikiem w Dakarze, w którym jego samochód uległ awarii mechanicznej na pierwszym etapie, w tym roku Kuba i Timo są nastawieni szczególnie bojowo. Po pięciu latach zmienili samochód z Mini na Toyotę Overdrive i mają nadzieję przejść przez wszystkie etapy bez większych awarii. Ambicje Kuby w Dakarze 2021 są niezwykle wysokie: Kuba ma nadzieję zapisać swojeimię nazwę w historii Dakaru i być pierwszym Polakiem, który zajmie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej kategorii samochodów. 

Więcej o zespole: https://www.dakar.com/en/competitor/307

MAZ (BY) 505 Aliaksei Vishneuski & co

Aliaksei nazywany jest wschodzącą gwiazdą w Dakarze; Mimo, że ma zaledwie 28 lat, startuje w Dakarze po raz czwarty i co roku jest w stanie poprawić wynik z zeszłego roku. Kierowca mówi, że zamierza znacząco konkurować z liderami kategorii, a konkretnie z rosyjską drużyną Kamaz Master. Ma mu w tym pomóc nowa ciężarówka oraz doświadczeni koledzy Siarhei Sachuk i mechanik Maksim Novikau. Aliaksei jest dumny, że ​​może reprezentować swój kraj w najtrudniejszym wyścigu na świecie i wierzy, że ten rok może przynieść mu sukces. Choć z powodu pandemii nie miał zbyt wielu okazji do trenowania, to wierzy w siłę pracy zespołowej i będzie walczył o podium ze wszystkich sił. 

Więcej informacji o zespole można znaleźć codziennie pod adresem: https://www.dakar.com/en/competitor/505

Kamaz - Master (RU) 500 Andrey Karginov & co

Legendarna załoga Kamaz z Rosji startuje po raz 9 w Dakarze. Andrey nazywany jest szefem Dakaru i na pewno nie na próżno – w Dakarze 2020 zajął zasłużone pierwsze miejsce w kategorii ciężarówek: na 12 etapów stanął na podium aż w 7 z nich. W Dakarze 2021 jego ambicje z pewnością nie zmniejszyły się, a doświadczeni koledzy z drużyny Andrey Mokeev i Igor Leonov są gotowi dołożyć wszelkich starań, aby wygrać maksymalną liczbę etapów i ostatecznie zająć pierwsze miejsce. Nie jest tajemnicą, że w tym roku w Dakarze nastąpi szereg zmian w zakresie bezpieczeństwa i cyfryzacji. Zapytany, co sądzi o e-roadbookach, które po raz pierwszy w tym roku zastąpią standardowe papierowe, Andrey mówi, że zespół powoli przygotowywał się i czekał na tę zmianę, więc jest pewien, że z tą zmianą poradzą sobie bez problemów.

Więcej o zespole: https://www.dakar.com/en/competitor/500

Krótko o rajdzie Dakar

Rajd Dakar to coroczny rajd terenowy. Przyciąga zarówno profesjonalistów, jak i amatorów pasjonatów. Dakar rozpoczął się w 1977 roku, kiedy zawodnik Thierry Sabine biorący udział w Abidżan-Nicea po prostu zgubił się na pustyni. Zamiast czuć panikę, Thierry zachwycił się niesamowitym pustynnym krajobrazem. Zawodnik uznał, że rajd przez pustynię to świetny pomysł i już w grudniu 1978 roku na linii startu w Paryżu stanęły 182 pojazdy. Choć nie wszystkie załogi docierały do ​​mety, z roku na rok zainteresowanie Dakarem rosło, rosła też liczba zawodników. W 1988 roku wystartowały aż 603 załogi. 

Uczestnicy rajdu rywalizują w 5 kategoriach – motocykle, samochody, ciężarówki, quady i SxS (Side by side). Często pojazdy wyścigowe są przerabiane, mają zwiększoną moc i są ulepszane, a nierzadko są produkowane specjalnie na te wyścigi. Wielka szkoda, że w rajdzie Dakar zdarzają się ofiary śmiertelne. Niemal co roku lista ofiar jest uzupełniana o nowe nazwiska, dlatego w ostatnich latach szczególną wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa i wprowadza się w tym zakresie coraz więcej regulacji.

W tego rocznym rajdzie Dakar weźmie udział 551 pojazdów – liczba uczestników wciąż się zmienia; jak nigdy wcześniej jest wiele zmian i odwołań z powodu pandemii na świecie. Ale rajd Dakar jest silniejszy niż wszystkie wirusy. Start już 3 stycznia!

Etapy rajdu Dakar 2021

W nadchodzącym rajdzie Dakar uczestnicy będą musieli pokonać 7646 kilometrów po piaskach Arabii Saudyjskiej, z czego odcinek specjalny wyniesie 4767 kilometrów. Tego roczna trasa będzie o 330 km krótsza niż w poprzednim rajdzie Dakar w 2020 roku.

3 stycznia, dzień pierwszy. Dżudda – Bisha. Łącznie 622 km. Odcinek specjalny: 277 km. Pierwszy OS nie pozwoli odwrócić uwagi od roadbooka – organizatorzy obiecują trudną pracę nawigatorom między dolinami i wprowadzającymi w błąd skrzyżowaniami. Uczestnicy będą również musieli chronić koła, ponieważ czekają ich kamieniste odcinki. Jak wiadomo, także w zeszłym roku sprawiło to dużo kłopotów uczestnikom.

4 stycznia, dzień drugi. Bisza – Wadi Ad-Dawasir. Łącznie 685 km. Odcinek specjalny: Na 457 kilometrze drugiego dnia wyścigu pojawią się pierwsze wydmy – w pierwszej części trasy na uczestników czeka około 30 kilometrów żółtych wydm. Organizatorzy zapowiadają, że tego dnia w oczach będzie dominować kolor żółty, który co jakiś czas rozjaśniany będzie obrazami białego piasku. Również w drodze do mety sportowców czeka malowniczy odcinek „otwartego kosmosu” na pustyni.

5 stycznia, dzień trzeci. Wadi Ad-Dawasir – Wadi Ad-Dawasir. Łącznie: 630 km. Odcinek specjalny: 403 km. Pierwszy z dwóch OS w formie pętli w tym Dakarze. Trzeciego dnia organizatorzy skierują uczestników do walki w prawdziwej piaskownicy – tu wydmy formują szerokie i niewysokie łańcuchy. OS będzie miał zarówno odcinki ekstremalnie techniczne, jak i bardzo szybkie. To pierwszy dzień, w którym najszybsi zawodnicy będą mieli szansę zwiększyć przewagę nad rywalami.

6 stycznia, dzień czwarty. Wadi Ad-Dawasir – Rijad. Łącznie: 813 km. Odcinek specjalny: 337 km. To dzień tranzytowy, podczas którego uczestnicy będą musieli pokonać najdłuższą trasę między biwakami. To prawda, że ​​ odcinek specjalny nie będzie długi i zdaniem organizatorów pozwoli cieszyć się sportową jazdą, i nie powinien zmęczyć uczestników. Jednocześnie organizatorzy ostrzegają, że wytchnienia tu także nie będzie, bo nawet na łatwym, ale niezwykle krętym odcinku błędy mogą sporo kosztować.

7 stycznia, dzień piąty. Rijad – Burajda. Łącznie: 625 km. Odcinek specjalny: 419 km. Cierpliwość to cnota – takimi słowami organizatorzy zaczynają mówić o piątym OS. Ten długi i trudny odcinek specjalny będzie sprawdzianem siły nerwów załóg, a jeśli te zawiodą – technika także może nie wytrzymać. Średnią prędkość tutaj zmniejszy kilka trudnych odcinków: odcinek niełatwych wydm oraz trasa miejscami „wzbogacona” kamieniami. Powiedzenie „spiesz się powoli” nabierze tutaj innego znaczenia, ponieważ nieprzestrzeganie go może w najlepszym przypadku oznaczać przebicie opony.

8 stycznia, dzień szósty. Burajda – Ha’il. Łącznie: 655 km. Odcinek specjalny: 485 km. Droga do Ha’il będzie gładka i piaszczysta. Na dzisiejszej trasie uczestnicy będą mogli zapoznać się z wydmami o najróżniejszych kształtach i kolorach, co będzie wymagało umiejętności pokonywania ich ze wszystkich stron. To będzie szczególnie trudny dzień dla motocyklistów i nawet najsilniejsi wrócą do Ha’il jak po ciężkim treningu. Niektórzy uczestnicy będą mieć okazję do zapoznania się z pustynią nocą – co będzie oznaczać krótszy dzień wolny. 9 stycznia, dzień odpoczynku Ha’il. Położone w północno-wschodniej Arabii Saudyjskiej miasto Ha’il słynie z rolnictwa. Uprawia się tu zboża, daktyle i owoce. Również mieszkańcy tego miasta, których jest ponad 300 000, są znani w Arabii Saudyjskiej ze swojej hojności. Niestety mieszkańcy karawany Rajdu Dakar nie będą mogli bliżej przyjrzeć się kulturze tego miasta, jak i wszystkich innych, ze względu na zasady bezpieczeństwa obowiązujące w rajdzie Dakar.

9 stycznia, dzień odpoczynku w Ha'il. 

10 stycznia, dzień siódmy. Hail – Sakaka . Łącznie: 737 km. Odcinek specjalny: 471 km. Ten odcinek specjalny to maraton, który zaczyna się od przerażających piaszczystych gór i 100-kilometrowym wyścigiem bez prawie żadnych przerw. Sportowcy będą musieli oszczędzać swoje pojazdy od samego startu, aby uchronić je przed wypadkami, a silniki przed przegrzaniem. Pierwsza część odcinka specjalnego kończy się serią skalistych płaskowyżów oraz połączeniem odcinków krętych i szybkich. Na mecie tego etapu zawodnicy spędzą noc oddzieleni od mechaników i będą musieli samodzielnie eliminować wszelkie usterki techniczne.

11 stycznia, dzień ósmy. Sakaka – Neom. Łącznie: 709 km. Odcinek specjalny: 375 km. Drugi dzień maratonu przypadnie do gustu tym, którzy oszczędzali swój sprzęt. Przemierzając kilometry po piaszczystym i kamienistym terenie, uczestnicy zostaną nagrodzeni jednymi z najbardziej spektakularnych widoków w kraju. Organizatorzy mówią, że jeśli kiedykolwiek chcesz oderwać wzrok od roadbooka – ten odcinek specjalny jest do tego najlepszy. W drodze do Neom uczestnicy zbliżą się do granicy z Jordanią.

12 stycznia, dzień dziewiąty. Neom – Neom. Łącznie: 579 km. Odcinek specjalny: 465 km. Ten odcinek specjalny w formie pętli rozpocznie się na wybrzeżu Morza Czerwonego, a uczestnicy będą mieli znaczny odcinek do pokonania wzdłuż wybrzeża. Z pewnością nie będzie to łatwa jazda. Trasa od strony morza będzie prowadziła na piaszczyste tereny, gdzie droga wydaje się pozwalać na szybką jazdę, ale lepki piasek rzadko pozwoli na wciśnięcie pedału gazu do końca. Długość i różnorodność tego odcinka specjalnego sprawiają, że jest to jeden z najtrudniejszych w całym rajdzie Dakar 2021.

13 stycznia, dzień trzynasty. Neom – Al-Ula. Łącznie: 583 km. Odcinek specjalny: 342 km. Krajobrazy, które otwierają się w pierwszej części dnia, trudno opisać słowami, a nie mniej imponujące są tereny górskie, do których uczestnicy dotrą w drugiej połowie dnia. To właśnie tu będą mogli zabłysnąć najlepsi nawigatorzy i wykazać swoją przewagę nad rywalami na piaszczystych terenach.

14 stycznia, dzień jedenasty. Al-Ula – Janbu. Łącznie: 557 km. Odcinek specjalny: 511 km. Najdłuższy odcinek specjalny w tym rajdzie Dakar, w którym nadal ścigające się załogi będą musiały ciężko pracować, aby nie spaść ze swojej pozycji lub znaleźć się wyżej w końcowej klasyfikacji. Dziś na załogi będą czekać wydmy, których uczestnicy nie widzieli od kilku dni, a na tym odcinku specjalnym będą się one ciągnąć przez ponad sto kilometrów. Może to mieć duży wpływ na ostateczną pozycję podczas przekraczania linii mety. 

znajdź najbliższy