Blog

Chiny zyskują na znaczeniu - wnioski z targów Translogistica Kazakhstan 2023

2023 10 25

Rosnąca pozycja Chin, wyzwania logistyczne, wykorzystanie technologii w transporcie i nowe korytarze handlowe – to tylko część tematów, które zostały poruszone podczas targów Translogistica Kazakhstan 2023 w dniach 4-6 października w Astanie. Było to jedno z głównych wydarzeń w tematyce logistycznej w tamtym regionie. Bunasta była jednym z uczestników wydarzenia i współorganizatorem litewsko-kazachstańskiego forum biznesowego New Silk Way. 

Według Jurgisa Adomavičiusa, na wydarzeniu można było dostrzec wyraźną ewolucję chińskich firm. Jak wyjaśnia, kiedyś były one widziane tylko jako pośrednicy, ale teraz są potężnymi graczami, oferując szeroki zakres usług logistycznych między Chinami a Europą. To nie tylko pokazuje, jak urosła chińska potęga gospodarcza, ale również dowodzi, że ten kraj jest gotowy do rozwoju i inwestowania w międzynarodowe innowacje logistyczne. 

– Jeden z kazachstańskich przedsiębiorców stwierdził na wydarzeniu, że niektórzy chwalą się morzami i portami, natomiast oni, w Kazachstanie mają swoje własne „morze” w postaci rynku w Chinach. Podkreślał on także znaczenie tego regionu w globalnej logistyce. Kazachstan, będąc mostem między dwoma potężnymi blokami gospodarczymi - Europą i Chinami, pokazuje, że jest nie tylko krajem tranzytowym, ale także strategicznym partnerem – mówi Jurgis Adomavičius, prezes agencji celnej Bunasta. 

Bunasta była jednym ze współorganizatorów litewsko-kazachstańskiego forum biznesowego New Silk Way.  Podczas forum odbyło się wiele prezentacji litewskich i kazachstańskich stowarzyszeń i firm. Wielu przedstawicieli Litwy skutecznie przedstawiło swoje pomysły i projekty. W trakcie wydarzenia miały również miejsce indywidualne spotkania B2B zorganizowane przez Kazachstańskie Izby Handlowe. Aktywność litewskiego biznesu na tym wydarzeniu pokazała zdolność Litwy do rozpoznawania i rozumienia globalnych trendów, poszukiwania nowych partnerów i rozwijania relacji biznesowych z Azją Środkową. Dyskusje na temat alternatywnych dróg z Europy do Azji Środkowej nie tylko ujawniły istniejące problemy, ale także podkreśliły znaczenie i potencjał nowych szlaków transportowych. Mimo że trasy między tymi regionami nadal się kształtują, już teraz można dostrzec ich ogromne znaczenie w przyszłości. 

– Targi Translogistica Kazakhstan 2023 ponownie dowiodły, jak ważne jest być aktywnym i dobrze poinformowanym na arenie międzynarodowej logistyki. To wydarzenie dostarczyło wiele nowych perspektyw i możliwości, które mamy nadzieję wykorzystać w przyszłości. Cieszymy się również, że stoisko Litwy zdobyło nagrodę za najlepsze kolektywne stoisko wystawy! Dziękujemy partnerom stoiska: Autarė, Delamode Baltics, Klaipėdos uostui i Nordnix! – dodaje Jurgis Adomavičius. 

znajdź najbliższy