Blog

Co się zmieni dzięki Wspólnej Konwencji Tranzytowej (CTC)?

2023 09 15

Od 1 sierpnia 2023 roku pojawiło się kilka ważnych zmian w zakresie przewozów eksportowych wynikających ze Wspólnej Konwencji Tranzytowej (CTC). Przypominamy najważniejsze zmiany. Na co warto zwrócić uwagę? 

Główny cel Wspólnej Konwencji Tranzytowej (CTC) to uproszczenie i usprawnienie procesu tranzytu towarów przemieszczanych przez granice. 

Jedna z największych zmian polega na tym, że w przypadku wywozu towarów z Wielkiej Brytanii przy zastosowaniu procedury tranzytu rozpoczynającej się na terytorium Wielkiej Brytanii, GMR musi wskazywać „Deklarację unikalnych numerów przesyłki (DUCR)” eksportowanych towarów, która jest określona w deklaracji eksportowej Wielkiej Brytanii. Poprzednio - wystarczało podać MRN deklaracji T1. Zgodnie z nowymi wymaganiami - należy wskazać tylko numery eksportowe „DUCR”, natomiast GMR, gdzie wskazano tylko T1 MRN, nie jest już akceptowany. 

O czym warto pamiętać? Przed złożeniem zamówienia GMR należy upewnić się, że eksport został zwolniony (status P2P Zezwolenie na postęp) i przesłać go nam w całości.  

Pamiętajcie też, że nasz zespół jest gotowy wspierać Was na każdym etapie. Jeśli macie pytania, skontaktujcie się z naszymi ekspertami. Co więcej, wprowadzane zmiany, chociaż są wyzwaniem, to znacząco uproszczą proces eksportu. 

znajdź najbliższy